Anasayfa » Belgeler » Yönetim Kurulu Kararı » Tüzel Kişi Üyenin Temsilci Ataması

Nasıl İşliyor ?

 • 1 – Seç
  Başlamak için ”Hemen Doldur” butonuna tıklayın.

 • 2 – Doldur
  Verdiğiniz cevaplara göre metin içeriği otomatik olarak oluşacaktır.

 • 3 – İndir
  Belgenizi bilgisayarınıza Word ve PDF formatında indirebilirsiniz.

Tüzel Kişi Üyenin Temsilci Ataması

 • Fiyat
  199 ₺

 • Sayfa Sayısı
  1 Sayfa

 • Güncelliği Kontrol Edildi

 • Formatlar
  Word ve PDF

HEMEN DOLDUR

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 359. maddesi uyarınca tüzel kişilere yönetim kurulu üyesi olma imkânı tanınmıştır. Bir tüzel kişi yönetim kuruluna üye seçildiği takdirde, bu tüzel kişiyle birlikte tüzel kişi adına, tüzel kişi tarafından belirlenen tam ehliyetli bir gerçek kişi de tescil ve ilan olunur. Tüzel kişi adına sadece bu tescil edilmiş gerçek kişi toplantılara katılıp oy kullanabilir. Tüzel kişi, üyesi olduğu yönetim kurulunda kendisi adına hareket edecek bu gerçek kişiyi özgürce seçebilir. Söz konusu gerçek kişi, tüzel kişinin bir çalışanı olabileceği gibi üçüncü bir kişi de olabilir. TTK sadece bir gerçek kişinin tüzel kişinin temsilcisi olarak tescil ve ilan edilebileceğini, birden fazla gerçek kişiyle temsilin mümkün olmadığını belirtmektedir. Tüzel kişi yönetim kurulu üyesi gerçekleştireceği tüm işlemleri kendisi adına belirleyeceği gerçek kişi aracılığıyla gerçekleştirir. Bu nedenle, tüzel kişi adına hareket eden gerçek kişi toplantılara katılıp oy kullanabilir, öneride bulunabilir, bilgi alma ve inceleme hakkını kullanabilir.

Belge Nasıl Kullanılır?

Kullanıcı olarak ilgili metinde tarafınıza yöneltilen sorulara verdiğiniz cevaplara göre sözleşmedeki boşluklar dolacak ve son sorunun cevaplanması ile tamamlanacak olan sözleşme metnini platformumuz üzerinden İlgili Şirkete vermek üzere Word veya Pdf formatında çıktısını alıp kullanabilirsiniz.

Belgeyi Kimler Kullanır?

Şirketin Yönetim Kurulu organına üye olarak seçilen Tüzel Kişi tarafından gerçek kişi temsilci ataması amacıyla kullanılmaktadır.

Mevzuat Dayanağı

6102 Sayılı Ticaret Kanunu

Ticaret Sicili Yönetmeliği

Bu belgeye verilen diğer adlar: Tüzel Kişinin Gerçek Kişi Temsilci Seçme Kararı

Gerçek Kişi Temsilci Atama Kararı, Tüzel Kişi Üyenin Temsilcisi, Yönetim Kurulunda Tüzel Kişi Üyenin Temsilcisi, Yönetim Kurulunda Gerçek Kişi Temsilci – İndirilebilecek diğer hukuki belge örnekler